Parson Russell Terrier

5. listopadu 2009 v 20:42 |  Parson Russell Terrier

Historie:

Zakladatelem plemene je John (Jack) Russel,narozen roku 1795, který byl zkušený jezdec a lovec a začal se věnovat selekci teriérů, jako výchozí plemeno si vybral foxteriéra.

V roce 1873 byl založen Kennel Club a John Russell se stal jedním z jeho prvních členů.

Po smrti Johna Russella se psy rozprchli po krajině a byli využíváni jako čistě pracovní teriéři. Jejich chovatelé byli, stejně jako Russell, striktně proti uznání plemene nějakým registrem, protože by to vedlo ke šlechtění na krásu a pracovní vlastnosti by velmi utrpěly, tak jako se to stalo s foxteriérem.

Tito psi existovali téměř 200 let bez toho, aby byli uznáni nějakým registrem. Britští příznivci plemene se rozdělili na ty, kteří chtěli získat uznání Kennel Clubem, což se jim v r. 1990 podařilo - ti se združují v Parson (předtím Parson Jack) Russell Terrier Club (PRTC), a na ty, kteří uznání KC odmítali a chtěli psa zachovat jako pracovního - Jack Russell Terrier Club of Great Britain.

Najdeme tedy psy pod názvem Parson Russell Terrier a Jack Russell Terrier - ale jedná se přitom o jedno a to samé plemeno. Před r. 1990 se Původně Russel teriérům říkalo Parson Jack Russell teriér. V roce 2001 byli Parson Jack Russell teriéři oficiálně rozděleni na dvě samostatná plemena: na menšího Jack Russell teriéra a většího Parson Russell teriéra.
Povaha a využití:

Povaha:
- je to velice inteligentní, živé, učenlivé, pracovité, temperamentní, hravé a oddané psí plemeno. Svou rodinu velice miluje. Snese se i s ostatními domácími zvířaty (zejména pokud s nimi vyrůstá odmalička). Jsou odjakživa samostatní, proto potřebují důslednou výchovu. Neposlouchají svého pána proto, že mu chtějí sloužit, ale jen proto, že se jim to líbí .

Využití:
- robustní, vytrvalý pracovní teriér se zvláštní schopností pracovat pod zemí. V Anglii se tento pes využívá stále ještě k lovu, je výborný norník a slouží k vyhánění lišky z nory nebo zadržení bez toho, aby jí ublížil. Je také oblíbeným společníkem jezdců na koních. U nás má využití spíše jako aktivní společník, vhodný pro myslivost, psí sporty, jako agility, flyball, coursing, ale i sportovní kynologie.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama